Tarifler

Köfte galiba eğer vegan ya da vejeteryan değilsek hepimizin en sevdiği yemek... Her çeşidini seviyoruz, her şekilde tercih ediyoruz. Bebekler için de bu değişmiyor.

Özellikle aile büyüklerini en mutlu eden şey; köftesini yiyen bebek olunca biz de sebzeli köfte tarifiyle tariflerimize devam edelim dedik.

Enginar'ın faydalarını artık herkes biliyor. Karaciğer, safra kesesi, böbrek ve bağırsak dostu olan enginar; kanı temizler, toksinleri vücuttan atar. Enginar'la ilgili birkaç ipucu;

  • Ortasındaki tüyleri kaşıkla ayıklayın ve kararmaması için limonlu unlu suda 1-2 dakika bekletin.
  • Enginarın sadece göbeğini değil yapraklarını da haşlanarak yemek oldukça faydalıdır.
  • Enginarın haşlandığı suyu atmayıp, içine biraz pirinç ekleyerek çorba olarak da tüketilebilir.
  • Enginar yemeği iyi çiğnenerek yenmeli ve pişirildiği gün tüketilmelidir.
  • Pişmiş enginar bekletilecekse buzdolabında 24 saatten fazla bekletilmemelidir.
  • Hemen pişirilmeyecekse tazeliğini koruyabilmek için sapları kesilmeden sapları aşağı gelecek şekilde su dolu cam bir kavanoz içinde kapak kapatılmadan bekletilmelidir.
  • Pazarlarda su içinde soyularak beklentilenleri değil, kendinizin soydurduğu enginarları alıp hemen kısa sürede pişirerek haftada 2-3 kez tüketirseniz, vitamin ve minerallerden zengin olan enginardan daha fazla yarar sağlar ve vücudunuza bahar temizliği yapmış olursunuz.

 

Peki bebekler için önemli bir ek gıda olan çorbayı, enginarlı yapmaya ne dersiniz?

 

Aşure ayında verilebilecek en güzel tarif elbette ki; bebek aşuresi.

Ne yani minikler aşure yemesin mi? 

 

Et suyu kemik gelişimi ve kolajen için harika bir besin kaynağı. Bebeğinize hazırlayacağınız yemeklerde et suyu kullanmak ister misiniz? 

Özellikle ilk yaştan itibaren bebekler kendilerini oyalayacak keyifli atıştırmalıklara bayılır.
Bebekleriniz için şekersiz atıştırmalık olarak Golden Goat'lu muffin hazırlamak ister misiniz?

Doğum sonrası geleneği olarak ziyaretçilere ikram edilen lohusa şerbeti en keyifli günlerin şahididir. Bu güzel geleneğimize ait harika bir tarifimiz var...

Geleneklerimizin ve özellikle de mutfağımızın eşi benzeri yok dünyada. Her besini zamanında hazırlayıp, vitamin ve minerallerinden faydalanmak için tüm çabamız. İşte tarhana da tam olarak geleneklerimizle bugünlere taşınan harika bir çorba. Hazırlarken zahmetli olmasına karşın, çorba olurken de bir o kadar zahmetsiz. Tarhana sevmeyen yoktur elbette... Özellikle anneanne tarhanasının yerini hiçbir şey tutmaz! Bebeklerimiz için harika bir anneanne tarhanası tarifimiz var...

Sebze sevmeyen çocuğunuz varsa sebzeleri çorba yapmayı düşünün. Gerçekten işe yarayacağına emin olun. Çorbayı her çocuk sever... Bu fikri sağlamlaştırmak isterseniz bezelye çorbamızı denemenizi öneririz.

Artık sebze sevmeyen çocuk kalmayacak.

Sıcaklarda kurtarıcınız olacak; ferah mı ferah pratik bir tarifimiz var! Yaz aylarına özel, leziz bir smoothie'ye kim hayır diyebilir ki?

 

Hem besleyici, hem doyurucu... 

Bebekler büyürken keyif alacakları şeyler de hızla artıyor. Tabii aileler için büyüme sürecindeki en önemli şeylerden biri beslenme oluyor. Büyüyen bebeğinize oyunla her şeyi yaptırabilmeniz mümkün. Bu yüzden yemek yemeyi de eğlenceli bir hale çevirmek, harika bir beslenme keyfi yaratacaktır. İşte neşeli patates tarifimiz de tam bu amaca özel...