Blog

Hamilelik planımız olduğunda ya elimizden gebelik testi düşmez ya da kan testlerinden sonuç beklediğimiz bir macera içinde buluruz kendimizi… İster çift çizgi, ister kan değeri olsun her ikisinde de gördüğümüz şey bize bebeğimizin olacağını müjdeleyen hCG hormonu sonucudur.

 

Peki nedir bu hCG?
hCG plasenta tarafından üretilen yani yalnızca hamilelikte salgılanan bir hormondur. Ve gebeliğin en erken tanısıdır aslında.

Plasenta’nın görevi yalnızca hCG hormonu üretmek değildir. Ancak; biz eğer hCG sonucu alabildiysek bebeğimizle aramızdaki bağ olan plasentaya da büyük bir mutlulukla merhaba demiş olacağız.

 

İkinci el ürünlere sıcak bakıyor musunuz?

Bir kısmınız farkında olmasa bile aslında hepimizin cevabı; "evet"!

Bu konuda direnmeye gerek yok, gerçekten ama gerçekten hemen hemen hepimiz ikinci el ürünlerle büyüdük buna emin olun. 

Hatırlasanıza; her şeyiniz yepyeni de olsa çok hızlı boy attığınız için kuzeninizin pantolonunu, komşunuzdan gelen okul formasını ya da montu giydiniz. Hepimiz giydik. Bazılarımız hala giyiyor. 

Ve hatta artık bu eşyalar akrabalardan ya da komşulardan gelmeyebiliyor çünkü; artık ihtiyacımız olan ürünlere ikinci el pazarlarından ya da internet sitelerinden ve hatta belki sosyal medya platformlarından ulaşmamız mümkün. 

Kadın vücudu mucizeler dolu; bebeğin oluşumu ve 9 aylık süreci tamamlamasının yanı sıra emzirmek de gerçekten bir mucize.

Emzirmek için her şeye sahip olan vücudunuz zaten anneliğin daha ilk dakikalarında size yol gösterecek en güçlü şey.

Bebeğiniz doğdu, büyüyor... Zaman ilerledikçe hatta 6. aydan itibaren de denilebilir herkesten duyarsınız; BLW yap, BLW yöntemiyle mi besliyorsun?, hiç BLW denedin mi?, ben BLW yöntemine geçtim vs vs... Artık adına aşina olsanız da duymaktan fenalıklar geçirdiğiniz zamanlar da olmuştur ya da olacaktır. Ve araştırmaya başlar, arama motoruna yazarsınız; "BLW NEDİR?"

Sahi; nedir bu BLW?

Bebeklerinizle daha uzun vakit geçirmek için oynadığınızın oyunların onun ilgisini çekmesi çok önemli. Bebeğinizin ilgisi çok kolay dağılabildiği için onun neleri sevdiğini, nelerden hoşlandığını mutlaka gözlemleyin.

Çocuğunuzla nasıl kaliteli zaman geçireceksiniz? 

Sabırsızlıkla beklediğiniz bebeğinize kavuştunuz, her şey harika. Ancak bebeğiniz hiç de tahmin edemeyeceğiniz kadar hızlı büyüyor. Peki eviniz hızla büyüyen bebeğinizin güvenliği için uygun mu?

Minik insancık o muhteşem merakını yenmek için, gördüğü her şeyi tanımak isteyecek, her şeye dokunmak isteyecek ve dahası refleksleri gereği her şeyi kemirmek isteyecek. Hareket becerileri geliştikçe yuvarlanacak, kayacak, tutunarak ayağa kalkacak, bir şeylerin içine veya altına girecek ve tüm bunlar siz bir anlık arkanızı döndüğünüzde gerçekleşecek. Eviniz tüm bu keşif macerasına hazır mı? Hadi ufak birkaç öneri ile evinizi birlikte hazırlayalım.

Ebeveynlik yoluna birlikte çıkmış kadın ve erkek, zaman zaman yükü eşit ağırlıkta sırtlansa da ne yazık ki günümüzde çoğunlukla kadının bu yükü omuzladığını görüyoruz. Biliyoruz, evet. Anne-baba olmak dünyanın en büyük sorumluluğu. Ancak kendine güvenen, kendi gerçekliğini bulabilecek, mutlu bireyler için bu yolda el ele olmanız çok önemli. Sadece annenin özverisiyle ya da babadan daha çok annenin özverisiyle çocuk yetiştirilemez, sorumluluk eşit ve paydaş olmalıdır.

Bebekler öyle hızlı büyüyor ki ne zaman doğdu, ne zaman ek gıdaya geçti insan inanamıyor. Çünkü; ek gıda demek, sizinle aynı şeyi yemeye başlaması demek ki; daha dün meme emen ve/veya mama yiyen bebeğin; bugün normal gıda ile beslenmeye başlaması bile duygusal annelerin gözünün yaşarmasına sebep. Ah anneler… Bu ek gıda daha başlangıç, süreç öyle hızla ilerleyecek ki; ne zaman ilkokula başladı, ne zaman üniversiteden mezun oldu şaşıracaksınız. Çok da duygusallaşmayın, sizin süreciniz de aileniz için aynı şekilde yaşandı…

Bebeğinin olacağını öğrenen herkesin kafasında aynı sorular dönüp durur;

- Acaba kız mı olacak, erkek mi?

- Sağlıklı olsun da cinsiyeti önemli değil!

- Ah acaba babasına mı benzeyecek, annesine mi?

- Güleç mi olacak, somurtkan mı?

- Ne zaman yürür?

- Yarım mı konuşur, yoksa kelimeleri tam mı çıkarır?

- Peki ya ses tonu nasıl olacak?

Bu sorulara daha pek çok soru eklenebilir ve herkesin tahmin edeceği üzere sorular buraya sığmaz.

Kesin olan bir şey varsa; o da sürecin heyecanlı büyüsüne kapılmanın çok doğal olduğudur.

Golden Goat'u bebek dostu yapacak bir çok özelliği var. Genel olarak bu özellikleri doktorunuz açıklamış olsa da, bir de bloğumuzda yazmak istedik. Bugün bir çok bebek formülünde süt ticari fayda sağlayacak şekilde yararlı bölümleri ayrıştırılarak kullanılmasına rağmen Golden Goat sütü ayrıştırmadan kullanıyor.

Gerçekçi bakıldığında bu bile başlı başına bir üstünlük. Gelelim diğer sebeplere...