Blog

Bazen dışarı çıkıp temiz havanın tadını çıkarmak ve enerjik çocukları dışarı çıkarmak mümkün değildir. Tıpkı tüm dünyanın mücadele ettiği pandemi günlerinde olduğu gibi…

Çocuğunuz 3 yaş civarındaysa, neden içeride kalmak zorunda olduklarını açıklamak gerçekten zorlaşabilir.

Dikkat süreleri onlara bir hikaye okuyacak kadar uzun olmadığından, onları daha uzun bir süre meşgul edecek bir etkinliklere ihtiyacınızı olacak. Etkinlikler hem ideal bir rahatlatıcı hem de eğlenceli birer oyun ortamı sunar çocuklara.

İşte size 3 yaşın altındaki çocuklarla keyifli vakitler geçirebilmeniz için birkaç öneri…

 

Yeni Koronavirüs (2019-nCoV), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür. 

Şu an tüm dünyanın yakından takip ettiği virüsle ilgili neler biliyoruz?

 

Plasenta, rahim içinde annenin damarlarına tutunmuş, göbek kordonu ile de bebeğin göbeğine bağlanmış durumdadır. Bu şekilde bebek ve anneyi bağlayan plasentanın bebekten ayrılması ise doğumda olur. Normal doğumlarda bebek doğduktan yaklaşık yarım saat sonra plasenta kendiliğinden vücuttan dışarı atılır. Sezaryen doğumda ise bebekten sonra plasenta doktor tarafından çıkarılır. Genellikle bebek doğar doğmaz göbek kordonu kesilir. Bebeğin göbek kordonunun kesilmesi demek, bebeğin anne ile arasındaki hayat bağı olan plasentadan ayrılması demektir.

 

Peki Plasenta ne işe yarar?

Hamilelik planımız olduğunda ya elimizden gebelik testi düşmez ya da kan testlerinden sonuç beklediğimiz bir macera içinde buluruz kendimizi… İster çift çizgi, ister kan değeri olsun her ikisinde de gördüğümüz şey bize bebeğimizin olacağını müjdeleyen hCG hormonu sonucudur.

 

Peki nedir bu hCG?
hCG plasenta tarafından üretilen yani yalnızca hamilelikte salgılanan bir hormondur. Ve gebeliğin en erken tanısıdır aslında.

Plasenta’nın görevi yalnızca hCG hormonu üretmek değildir. Ancak; biz eğer hCG sonucu alabildiysek bebeğimizle aramızdaki bağ olan plasentaya da büyük bir mutlulukla merhaba demiş olacağız.

 

İkinci el ürünlere sıcak bakıyor musunuz?

Bir kısmınız farkında olmasa bile aslında hepimizin cevabı; "evet"!

Bu konuda direnmeye gerek yok, gerçekten ama gerçekten hemen hemen hepimiz ikinci el ürünlerle büyüdük buna emin olun. 

Hatırlasanıza; her şeyiniz yepyeni de olsa çok hızlı boy attığınız için kuzeninizin pantolonunu, komşunuzdan gelen okul formasını ya da montu giydiniz. Hepimiz giydik. Bazılarımız hala giyiyor. 

Ve hatta artık bu eşyalar akrabalardan ya da komşulardan gelmeyebiliyor çünkü; artık ihtiyacımız olan ürünlere ikinci el pazarlarından ya da internet sitelerinden ve hatta belki sosyal medya platformlarından ulaşmamız mümkün. 

Kadın vücudu mucizeler dolu; bebeğin oluşumu ve 9 aylık süreci tamamlamasının yanı sıra emzirmek de gerçekten bir mucize.

Emzirmek için her şeye sahip olan vücudunuz zaten anneliğin daha ilk dakikalarında size yol gösterecek en güçlü şey.

Bebeğiniz doğdu, büyüyor... Zaman ilerledikçe hatta 6. aydan itibaren de denilebilir herkesten duyarsınız; BLW yap, BLW yöntemiyle mi besliyorsun?, hiç BLW denedin mi?, ben BLW yöntemine geçtim vs vs... Artık adına aşina olsanız da duymaktan fenalıklar geçirdiğiniz zamanlar da olmuştur ya da olacaktır. Ve araştırmaya başlar, arama motoruna yazarsınız; "BLW NEDİR?"

Sahi; nedir bu BLW?

Bebeklerinizle daha uzun vakit geçirmek için oynadığınızın oyunların onun ilgisini çekmesi çok önemli. Bebeğinizin ilgisi çok kolay dağılabildiği için onun neleri sevdiğini, nelerden hoşlandığını mutlaka gözlemleyin.

Çocuğunuzla nasıl kaliteli zaman geçireceksiniz? 

Sabırsızlıkla beklediğiniz bebeğinize kavuştunuz, her şey harika. Ancak bebeğiniz hiç de tahmin edemeyeceğiniz kadar hızlı büyüyor. Peki eviniz hızla büyüyen bebeğinizin güvenliği için uygun mu?

Minik insancık o muhteşem merakını yenmek için, gördüğü her şeyi tanımak isteyecek, her şeye dokunmak isteyecek ve dahası refleksleri gereği her şeyi kemirmek isteyecek. Hareket becerileri geliştikçe yuvarlanacak, kayacak, tutunarak ayağa kalkacak, bir şeylerin içine veya altına girecek ve tüm bunlar siz bir anlık arkanızı döndüğünüzde gerçekleşecek. Eviniz tüm bu keşif macerasına hazır mı? Hadi ufak birkaç öneri ile evinizi birlikte hazırlayalım.

Ebeveynlik yoluna birlikte çıkmış kadın ve erkek, zaman zaman yükü eşit ağırlıkta sırtlansa da ne yazık ki günümüzde çoğunlukla kadının bu yükü omuzladığını görüyoruz. Biliyoruz, evet. Anne-baba olmak dünyanın en büyük sorumluluğu. Ancak kendine güvenen, kendi gerçekliğini bulabilecek, mutlu bireyler için bu yolda el ele olmanız çok önemli. Sadece annenin özverisiyle ya da babadan daha çok annenin özverisiyle çocuk yetiştirilemez, sorumluluk eşit ve paydaş olmalıdır.